Kedi Gençlik Hastalığı: Panlökopeni [Video + Makale]

28 Aralık 2019 by ümraniye veteriner0

Kedi panlökopeni (Kedi gençlik hastalığı) kedigillerde görülen bulaşıcılığı yüksek bir hastalıktır. Kedi hastalıkları içerisinde en ciddi hastalıklardan birisidir. Bulunduğu ortamda uzun bir süre yaşabilmekte ve her yaştaki kediye rahatlıkla bulaşabilmektedir. Aşısız kedilerde sıkça karşılaşılan ve yavru kedilerde ölüm oranı yüksek bir hastalıktır. Ümraniye veteriner kliniği olarak bu konuya oldukça önem veriyoruz.

Panlökopeni virusu beyaz kan hücrelerine(lökosit) saldırır ve azalmasına sebep olur. Beyaz kan hücrelerinin azalması ile birlikte bağışıklık sistemi zayıflar ve diğer hastalıklara karşı savunmasını kaybetmeye başlar. İshalle birlikte kırmızı kan hücreleri de azalmaya başlar ve anemiye(kansızlık) sebep olur. Bununla birlikte solunum ve kalp sorunları da görülmektedir.

Kedi panlökopeni virusu köpeklerde görülen kanlı ishal virusu(parvovirus) ile aynı aileden gelmektedir. Kedi hastalıkları içerisinde bulaşıcı özelliği en yüksek hastalıkların başında gelmektedir. Virusun bulaştığı ortam dezenfekte edilmediği taktirde virus söz konusu çevrede 1 yıl yaşabilmektedir. Bu hastalığı atlatmış ve iyileşmiş kediler bu virusu bir süre daha yaymaya devam ederler.

ÜCRETSİZ VETERİNER RANDEVUSU ALIN (İSTANBUL)

Kedi gençlik hastalığı etken virusu direk veya endirek temasla bulaşabilmektedir. Dışkıyla, idrarla, salyayla, kusmukla veya oral temasla bulaşan bir virustur. Hastalık kedi pireleri yoluyla da bulaşabilir. Hastalığın inkübasyon süresi 3-12 gündür. Bu süre sonrası semptomları görülür. Kedi hastalıkları arasında panlökopeni hastalığı ani ölümlerede sebep olmaktadır.

Kedi Gençlik Hastalığı Belirtileri

  1. Aniden yükselen ateş
  2. İştahta düşüş
  3. Kusma ve ishal(Genellikle sarı renkli kusma ve kanlı mukuslu ishal görülür)
  4. Sıvı kaybı ile birlikte deride kuruluk
  5. Karın bölgesinde ağrı

Kedi Gençlik Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kedi gençlik hastalığı çeşitli kan testi ve dışkı testleri ile rahatlıkla teşhis edilir. Petopia ümraniye veteriner kliniğimizde hastalığın teşhisi ve tedavisini yapmaktayız.

Kedi Gençlik Hastalığı Tedavisi

Tedavi yoğun ilgiyle gerçekleşir. Kedi gençlik hastalığını tedavi eden bir ilaç yoktur. Tedavi semptomlara yönelik olurken bağışıklık sistemini desteklemekle devam eder. Sıvı takviyesi ve ikincil enfeksiyonlara karşı antibiyotik tedavisi uygulanır.  Bu hastalığa yakalanmış kedilerde tedavi başarı oranı düşüktür.

Kedi Gençlik Hastalığı (panlökopeni) Nasıl Bulaşır?

Hasta olduğu düşünülen kediler ile temastan kaçınılmalı, ortam düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Dış çevrede çok fazla hastalıklı kedi olduğu için dış ortama çıkarılan kedilerde dikkatli olunmalı olabildiğince temas noktaları azaltılmalıdır. Bununla sizin temas ettiğiniz hastalıklı kediler veya onlara ait dışkı, kusmuk veya salya ile bu hastalığı evinize taşıyabilirsiniz. Bununla birlikte kedi otelleri ve pansiyonlarına kedinizi bırakıyorsanız mutlaka hijyenik ve sağlıklı kedilerin olduğu bir noktayı tercih edin. Petopia ümraniye veteriner kliniği olarak bu konuda dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Kedi Gençlik Hastalığı Aşısı

Kedi gençlik hastalığına karşı yapılacak en önemli şey aşılamadır. Kedi gençlik hastalığına karşı karma aşı yapılmakta olup Petopia kedi aşı takvimini inceleyebilirsiniz.

Panlökopeni İnsana Bulaşır mı?

Panlökopeni virusunun zoonoz özelliği yoktur. İnsanlara bulaşmamaktadır.

ÜCRETSİZ VETERİNER RANDEVUSU ALIN (İSTANBUL)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Ümraniye Veteriner Kliniği: Petopia®

Şimdi bize ulaşın

Ümraniye veteriner kliniği, Petopia markasıyla kurumsal veterinerlik, petshop, kuaförlük ve pet otel hizmeti sunan veteriner kliniğidir. Ümraniye’de rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz merkezi bir konumda yer almaktadır.


ACİL İLETİŞİM

Acil iletişim 09:00 – 22:30
0545 402 83 85ADRES

Atakent Mahallesi
Alemdağ Caddesi No:376/A
Ümraniye İstanbulümraniye veteriner alt kısım
Takip edin

Sosyal Medya

Petopia® veteriner kliniğini sosyal medyada takip ederek daha yakından tanıyın.Copyright 2019 Petopia® Ümraniye Veteriner Kliniği

ümraniye veteriner logo