Kedi ve Köpeklerde Kulak Uyuzu [Tüm Detaylar+VİDEO]

Evimizin neşesi olan ve özel bakıma ihtiyacı olan kediler, zaman zaman hastalanabilir. Hastalığın bir çok nedeni olabilir. Dış etkenlerin yanı sıra, yediği yiyecekten veya bulaşıcı bir nedenden dolayı hastalık meydana gelmektedir. Köpekler için de durum aynıdır. Kedi hastalıkları içerisinde kulak uyuzu çok fazla rastlanan bir durumdur. Aynı şekilde köpek hastalıkları içerisinde de kulak uyuzunu sıklıkla görmekteyiz.

Bu içerikte aşağıdaki başlıkları göreceksiniz. İstediğiniz başlığa tıklayın ve makalenin ilgili kısmına gidin.

Kedilerde Kulak Uyuzu

Kedilerde Kulak Uyuzu Nasıl Ortaya Çıkar

Kedilerde Kulak Uyuzunun Belirtileri

Kedilerde Kulak Uyuzu Tedavi Edilmezse

Kedilerde Kulak Uyuzu Bulaşıcı mı?

Kedi Kulak Uyuzu İnsana Geçer mi?

Köpeklerde Kulak Uyuzu

Köpek Kulak Uyuzu Tedavisi

Köpeklerde Kulak Uyuzu Tedavi Edilmezse

Huzursuzluk Kulak Uyuzuna Neden Olur?

Kedilerde Kulak Uyuzu

Kulak uyuzuna neden olan parazitler, baş, kulak, boyun ve kuyruk bölümünde ortaya çıkabilir. Epidermal doku ve döküntülerle beslenen bu parazitler, iki ay yaşamaktadır. Ancak yayılma ve bulaşma ihtimali vardır. Tüy döken ve cildin görünüşünü bozan bu parazit, vücudun çeşitli bölgelerine hızla yayılabilir. Kedilerde mantar hastalığı ile sıklıkla karıştırılan bir durumdur.

Her hayvanda uyuz vakası farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Kedilerde kulak uyuzu, tek kulakta meydana geldiği gibi aynı anda iki kulakta da meydana gelebilir. Bazı durumlarda sadece kaşıntı ile kendini gösterir. Bazı durumlarda ise kanlanma meydana gelir. Bu hastalık deri altında oluşmaya başladığı zaman kaşıntı artar ve hayvan kaşınmaya başlar. Zamanla kanlanma artar ve akıntıya dönüşür. Bu durumda kedinin tavırları ciddi bir şekilde değişmeye başlar.

Laboratuvar Ortamında Test İşlemi Yapılmaktadır

Dış etkenlerin neden olduğu kedilerde kulak uyuzu, kan birikimine neden olan akarlar paraziti neden olmaktadır. Bu parazit mikroskopla görülebilir özelliklere sahiptir. Gözle görülmeyen ancak mikroskopla görülen akar parazitleri, hızlı bir şekilde çoğalabilir. Kaşıntı, kanama ve benzeri rahatsızlıkların sebebi, mikroskobik inceleme sonucunda kesinlik kazanır.

Kulak derisinin altına kan birikimi olarak tanımlanan kulak hemetomu, kulakta kanlanmaya neden olur. Kulak hemetomu, kedilerde kulak uyuzu hastalığına zemin hazırlayan ve kanlanma ile kendini gösteren bir durumdur. Kanlanmanın meydana gelmesi ile birlikte, kedide görülen en belirgin durum huzursuzluktur. Vücut direncinin azalması ile ortaya çıkan bu hastalık, başka hayvandan da bulaşabilir. Kedinizi uyuza yakalanan kedilerden uzak tutmalısınız. Kısa sürede kedinize bulaşabilir.

ÜCRETSİZ VETERİNER RANDEVUSU ALIN (İSTANBUL)

Kedilerin Bakımı Yapılmalıdır

Bu hastalığın nedenlerinden biri de temizlik konusudur. Temizliği ihmal edilen kediler kısa sürede uyuz olur ve kaşınmaya başlar. Deride biriken döküntü ve artıklarla beslenen parazitler, temizlenen ve düzenli tüyleri taranan hayvanlarda barınamaz. Kedilerin düzenli beslenmesi, yaşadığı ortamın hijyenik olması ve neşeli olması, hastalanma riskini azaltır.

Temizliği yapılmayan ve gerekli vitaminleri almayan kedilerde meydana gelen kedilerde kulak uyuzu hastalığı, vücudun zayıflaması ve gerekli temizliğin yapılmaması ile birlikte hastalıklar baş gösterir. Kedinizin kulağını düzenli bir şekilde kontrol etmelisiniz ve temizliğini yapmalısınız. Kirli kulağın uyuz olma ihtimali daha yüksektir.

Kulakta biriken ve kanlanmaya neden olan çok hücreli parazitler, Ümraniye veteriner kliniği ortamında teşhis edilmelidir. Veteriner dışındaki tedavi seçenekleri, hayvana zarar verebilir. Özellikle denenmemiş ilaçları kullanmayın. Kulaktan dolma bilgilerle gerçekleştirilen tedavi yöntemleri tercih edilmemelidir. Bir kısım kedilerde kaşıntı olarak ortaya çıkan bu parazitler, bazı kedilerde akıntı şeklinde kendini göstermektedir. Her kedide belirti farklı olabilir. Ancak kesin tanı klinik ortamda yapılan testlerle ortaya çıkmaktadır.

Kedilerde Kulak Uyuzu Nasıl Ortaya Çıkar

Periyodik temizlik işlemleri, her kedi için düzenli bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir. Bu temizliğin ihmal edilmesi, kulak parazitlerinin çoğalmasına ve kedilerde kulak uyuzu hastalığının meydana gelmesine neden olur. Kedilere özel sağlıklı ve güvenilir gıdalar, beslenme için önemlidir. Ancak düzensiz beslenme ve yanlış beslenme, kedilerin hastalanmasında önemli rol oynamaktadır. Kedinin vücut direncini ortadan kaldıran yanlış beslenme, vücut metobolizmasının parazitlere karşı direncini ortadan kaldırmaktadır. Parazitlerle mücadelede zayıf kalan vücutta parazitler derinin altında çoğalmaya başlar.

Evinizde kedilerin temiz ortamda yaşaması da önemlidir. Kedilere tuvalet alışkanlığının kazandırılması ve yaşadığı yerde gerekli temizliğin yapılması, parazit oluşumunu engellemektedir.

Kedilerin yaşam alanlarının temiz tutulması ve kedi kumunun kullanılması, hijyenik ortam için önemlidir. Özellikle tuvalet alışkanlığının kazandırılması, kedilerin sağlıklı gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Temizlikte evcil hayvanlara özel temizlik maddesi kullanılmalıdır. Parazit oluşumunu engelleyen özel kedi şampuanları, temizlik için önemlidir.

Kedilerin yaşadığı ortamın sıcaklığı da önemlidir. Sıcağı seven kediler, soğukta kalmamalıdır. Altı saat soğukta aç kalan bir kedinin ölüm riski ortaya çıkmaktadır. Uzun süre soğukta kediler aç bırakılmamalıdır.

Kulak uyuzunun oluşumunu engelleyecektir. Bu konuda unutulmaması gereken en önemli konu, kulak uyuzunun her kedide meydana geldiğidir. Her kedi için bu tehlike söz konusudur. Cinse veya yaşa göre değişiklik göstermeyen bu hastalık, farklı özelliklerle kendini göstermektedir. Sağlıklı olan ve hiç bir şekilde hasta olmayan kedilere bu hastalık rahatlıkla bulaşabilir.

Veteriner kontrolü ihmal edilen hayvanlarda, hastalık riski oldukça fazladır. Özellikle hastalanan ve tedavisi ihmal edilen hayvanlarda ciddi sonuçlar meydana gelebilir. Özellikle bulaşıcı hastalıklar konusuna taviz verilmemeli, en kısa sürede veteriner kontrol işlemi gerçekleştirilmelidir.

Kedilerde Kulak Uyuzunun Belirtileri

Kedilerin kulağında ortaya çıkan kulak kanlanması, kedinin tavırlarında ve normal yaşantısını olumsuz etkiler. Ancak her kulak akıntısı veya her kaşıntı kulak uyuzu değildir. Bu nedenle kesin teşhis için mikroskobik ortamda laboratuvar tahlilleri gerekir. Bunun için deneyimli ve tecrübeli veterinerler tercih edilmelidir.

Her hastalığın kendine özgü belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler farklı hastalıklara işaret edebilir. Kulak uyuzunun belirtileri şu şekildedir:

1- Bu hastalığın en önemli belirtisi kulak bölümünde meydana gelen kaşıntıdır. Bu kaşıntıda pençelerini kullanan kedi, kaşıntının artması ile birlikte kaşıma işlemini artırmaya başlar. Bu durumda kulak arkasında derin pençe izleri çıkmaya başlar. Kulak arkasındaki derin izler, kaşıntının fazla olduğunu göstermektedir.
2- Zaman zaman meydana gelen kaşıntı, uyuzun yeni başladığını göstermektedir. Kaşıntı sürekli olduğu gibi zaman zaman da olabilir. Bu durumda da klinik tahlillerin yapılması ve kaşıntının gerçek nedeninin tespit edilmesi gerekir.
3- Kulak bölümünde meydana gelen kaşıntı nedeniyle kulak tırmalama, en çok rastlanılan durumlardan biridir. Kulak tırmalamanın yanı sıra başını duvara veya ağaca sürtme gibi hareketler de görülebilir. Kedilerde meydana gelen bu farklı davranış şekilleri dikkatli bir şekilde incelenmeli ve veteriner hekime anlatılmalıdır.
4- Kaşıntı nedeniyle kedi kafasını sallar. Başını sallama işlemini dengesiz bir şekilde yapar. Kaşıntının şiddetine göre baş sallama şiddeti de artmaktadır. Başlangıçta sallama az iken, rahatsızlığın artması ile birlikte baş sallama artmaktadır.
5- Kulak bölümünde siyah, kırmızı veya kahverengi kabukların meydana gelmesi, bu rahatsızlığın en belirgin özelliklerinden biridir. Bu kabuklanma, dışarı çıkan akıntının veya kanın kuruması ile meydana gelmektedir. Derinin altında biriken kanın derinin yüzeyine çıkmasıyla birlikte kabuklanma meydana gelmektedir. Uyuz kontrolü düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
6- Kanlanmanın yanı sıra kulakta zaman zaman akıntı meydana gelir. Akıntı kanlı olur. Bu durumda temiz bir bezle silme işlemi yapılmalıdır. Bu akıntı veya kan, başka bir kediye bulaştığı zaman parazit o kediye geçer. Yani hastalık bulaşır.
7- Kanlanmanın neden olduğu kulak kokusu, en bariz belirtilerden biridir. Kulak akıntısına neden olan akıntının kokusu, kedide değişik bir kokunun meydana gelmesine neden olur. Bu değişik kokuyu aldığınızda kedini kulağını kontrol etmelisiniz. Rahatsızlığın belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren en kısa sürede veteriner hekime baş vurmak gerekir.
8- Kulağın dış kısmında meydana gelen yaralar da bu kategoride karşımıza çıkan belirtiler içerisinde yer almaktadır. Kulak derisinin altındaki kan yukarı çıkar ve yara şeklinde kendini göstermeye başlar.
9- Bazı kedilerde, boyun ve kuyruk bölümünde döküntü meydana gelebilir. Bu durum parazitin çıktığı bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Kulak arkasında meydana gelen parazit kısa sürede yayılabilir.

Bu belirtilerle karşılaştığınız zaman en yakın zamanda veterinere gitmelisiniz. Bu kategoride dikkat etmeniz gereken husus, veteriner dışındaki seçeneklerdir. Ümraniye veteriner kliniği laboratuvar ortamında gerekli testleri yapmaktadır.

ÜCRETSİZ VETERİNER RANDEVUSU ALIN (İSTANBUL)

Kedilerde Kulak Uyuzu Tedavi Edilmezse

Kulakta meydana gelen paraziter enfeksiyon yani çok parazitli enfeksiyon, genel anlamda bulaşıcıdır. Mikroskopta fark edilebilen bu parazitler, laboratuvar ortamında tespit edilebilir. Başka bir ortamda uyuz teşhisi yapılamaz. Her kaşıntı, her akıntı ve her kanlanma kulak uyuzu olmayabilir.

Kediden başka hayvanlara bulaşabilen bu hastalık, insana bulaşmaz. Bulaşma direk temasla gerçekleşir. Parazitli kanın kedinin üzerine bulaşmasıyla birlikte parazitler diğer kediye geçer.

Bu nedenle bu hastalığa yakalanan kediler, diğer kedilerden uzak tutulmalıdır. Karantinaya alınan kediler tedavi edilmeden diğer hayvanların içine karışmamalıdır. Karantina, tedavinin bir parçasıdır. Bu nedenle kedilerinizi her zaman kontrol altında tutmanız gerekir. Bakımı yapılmayan ve temizliği ihmal edilen kedilerde, kulak arkası uyuz hastalığı sıklıkla meydana gelmektedir.

Başka kedilere bulaşan bu hastalık, yeni doğan kedilere de kolaylıkla bulaşabilir. Doğum yapan annede kulak uyuzu varsa, yavrusu tedavi edilene kadar ayrı tutulur. Tedavi sonrasında yavru kedi annesine verilir. Doğum sonrasında kedilerde uyuz kontrolü yapılmalıdır.

Bulaşıcı olan ve diğer hayvanlar için tehlike arz eden kedi kulak uyuzu, tedavi edilmediği zaman bütün vücuda yayılabilir. Bu nedenle ilk teşhis edildiği andan itibaren Ümraniye veteriner kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Kulak içine kadar ilerleyen ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilen kulak uyuzu, tüylerin dökülmesine neden olabilir. Kuyruk, kulak arkası ve diğer bölgelere hızla yayılan virüs, kısa sürede tüylerin büyük bir bölümünün dökülmesine neden olur.

Tedavi İhmal Edilmemelidir

Parazitlerin yanı sıra kedinin kulağını sürekli tırmalaması da yaralanmaya neden olabilir. Kediler bazı durumlarda kulağını fazla tırmalar. Kulak arkasını şiddetli bir şekilde tırmalayan kediler, tüylerin dökülmesine neden olur. Kaşıntının yayılması ve artmasıyla birlikte, kedilerde kaşınma hareketleri de artmaya başlar.

Kedilerde meydana gelen kulak uyuzunun tedavi edilmesi, kedinin sağlığı için çok önemlidir. Vücuda yayıldığı zaman tedavisi daha zordur. Ayrıca kulağın dış kısmında meydana gelen bu parazitler, tedavi edilmediği zaman kulağın iç kısımlarına ilerleyebilir. Bu durumda tedavi zor bir hale gelir. Erken teşhiste Ümraniye veteriner seçenekleri tercih edilmelidir. İlk anda tedavi kısa sürede sonuç verir ve tedavi daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Kulak bölümünde meydana gelen parazitlerin temizlenmesi ve ilaç tedavisi, parazitin kısa sürede ortadan kalkmasında önemli rol oynamaktadır. Kulak temizliğinde farklı sülüsyonların kullanılması veya Ümraniye veteriner tavsiyesi alınmadan sülüsyon tercihinin yapılması, ciddi sonuçları beraberinde getirebilir. Bu nedenle her zaman için veteriner tercih edilmelidir.

Kedilerde Kulak Uyuzu Bulaşıcı mı?

Uyuza neden olan parazitler, dış temas yolu ile başka kedilere geçebilir. Genellikle parazitli olan kanın doğrudan bulaşması ile meydana gelir. Bu durumda yapılması gereken işlem karantina işlemidir.

Hastalığın teşhis edilmesinin ardından karantina için temiz bir ortam oluşturulmalıdır. Tedavi altına alınan kedilerin temiz bir ortamda karantinaya alınması, tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Kedi Kulak Uyuzu İnsana Geçer mi?

Bu konuda en çok sorulan sorulardan biri, kulak uyuzunun insanlara bulaşıp bulaşmadığıdır. İnsan vücudu için her hangi bir problem meydana getirmeyen uyuz paraziti, kediler için tehlikedir. Kulak uyuzu insana bulaşmaz. İnsanlara bulaşmadığı için kedilerde meydana gelen uyuz, sadece diğer hayvanlar için tehlikedir. Dış kulak bölümünde, derinin alt kısmında biriken parazitler, çeşitli yollarla hayvanlara bulaşabilir. Ancak insan için her hangi bir tehlike oluşturmadığı bilinmektedir. İnsanlara bulaşma riski bulunmayan kulak uyuzu parazitleri, çok hızlı bir şekilde hayvanlar içerisinde yayılabilir. Hızlı yayılması nedeniyle Ümraniye veteriner kliniği tarafından tavsiye edilen karantina işlemi edilmemelidir.

ÜCRETSİZ VETERİNER RANDEVUSU ALIN (İSTANBUL)

Temizliği, beslenmesi ve diğer bakımları ihmal edilen kediler, kısa sürede birçok hastalığa yakalanabilir. Bu nedenle kedilerin bakımının ihmal edilmemesi gerekir.

Köpeklerde Kulak Uyuzu

Köpeklerin kulağında meydana gelen köpeklerde kulak uyuzu, Otodectes Cynotis virüsü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Otitise neden olan bu hastalığa ototektik uyuz da denilmektedir. Kulak uyuzu olarak isimlendirilen Otodectes Cynotis vürüsü, hastalığın en önemli nedenidir. Bu virüs, temizliği ve beslenmesi ihmal edilen köpeklerde sıklıkla meydana gelmektedir. Köpeklerin bakımı, temizliği ve vitamin takviyesi düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Kulak uyuzu ile köpeklerde mantar hastalığı sıklıkla karıştırılmaktadır. Gezinti ve oyun gibi köpek psikolojini düzenleyen aktiviteler ihmal edilmemelidir. Neşeli ve hareketli bir köpeğin vücut direnci, diğer köpeklere nazaran daha fazladır.

Köpek Kulak Uyuzu Tedavisi

Akıntı, kaşıntı, kabuklanma ve köpeğin tavırları ile kendini gösteren köpeklerde kulak uyuzu, klinik ortamda incelenmesi gerekir. Alınan numuneler mikroskop altında incelenir. Yapılan inceleme sonucunda teşhis konur. Kulak kaşıntısı ve akıntısı, sadece kulak uyuzunda meydana gelen belirtiler değildir. Bu nedenle klinik ortamda mikroskobik inceleme gerekir.

Bu konuda uzman veterinerler, tedavi için en önemli konulardan biridir. Ümraniye veteriner tercihinde, işinde uzman kişiler tercih edilmelidir. Veteriner olmayan veya bu konuda yetkili olmayan kişiler tercih edilmemelidir.

Bu konuda uzman Ümraniye veteriner hekimleri, aşağıdaki tedavi yöntemini tercih ederek hareket etmektedir:

1- Antiseptik solüsyonile kulak temizleme işlemi, veteriner hekim tarafından yapılmalıdır. Bu temizleme işlemi, tedavinin ilk aşamasıdır. Temizleme işleminde, özel solüsyonlarla yapılmalıdır. Ümraniye veteriner kliniği tarafından enfeksiyonun engellenmesi için bu özel solüsyonlar kullanılmalıdır.
2- Temizleme işleminden sonra antiparazit ilaçları kullanılır. Parazitlerin yayılmasını önleyen bu ilaçlar, prosedüre uygun şekilde kullanılmalıdır.
3- Parazitlere karşı etkili antibiyotik de reçeteye yazılmaktadır. Vücut direnci düşen ve parazite karşı etkili olan bu ilaçlar, vücudun direncini artırmak için önemlidir. Köpeklerde kulak uyuzu hastalığının en önemli nedeni olan vücut direncinin azalması, özel antibiyotiklerle artırılabilir.

Köpeklerde Kulak Uyuzu Tedavi Edilmezse

Kedilerde olduğu gibi köpeklerde kulak uyuzu bulaşabilir. Kulak bölümünde akıntı ve kıl dökülmesi ile kendini gösteren bu hastalık bulaşıcı olmasına rağmen paranogzu iyidir. Parazitler çoğalması, hastalığın yayılmasına zemin hazırlar.

Kaşıntı ve akıntı ile kendini gösteren köpeklerde kulak uyuzu, veteriner kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Köpeklerde de uyuz tedavisinde erken teşhis önemlidir. Uyuz ihmal edildiği zaman vücuda yayılabilir ve tedavisi daha da zorlaşabilir. Bu nedenle köpek sahipleri düzenli bir şekilde kontrol işlemi gerçekleştirmelidir.

Kedilerde olduğu gibi köpeklerde de uyuzun en önemli nedeni hijyenik olmayan ortamlardır. Ayrıca temizliği ihmal edilen ve gerekli vitaminleri verilmeyen köpeklerde kulak uyuzu daha çabuk ortaya çıkar. Ebeveyni olan köpeklerin sokak köpeklerinden uzak tutulması gerekir. Sokak köpeklerinde bu hastalık yaygın bir şekildedir. Ümraniye veteriner kliniği kategorisinde, tedavi işlemleri ihmal edilmemelidir.

Huzursuzluk Kulak Uyuzuna Neden Olur?

Hijyenik olmayan ortamlar veya temizliğin ihmal edilmesi gibi problemlerin yanı sıra köpeklerin huzursuz olması da uyuza neden olmaktadır. Köpek sahipleri, köpeklerin strese girmemesine özel göstermelidir. Kapalı ortamda bunalan köpekler düzenli bir şekilde açık havada gezdirilmelidir. Strese giren ve huzursuz olan köpeklerin vücut direnci düşer. Daha çabuk hastalanır.

ÜCRETSİZ VETERİNER RANDEVUSU ALIN (İSTANBUL)


2 comments

 • Seyit Ali Karslı

  18 Nisan 2021 at 18:21

  Oridermly gebe köpekte kullanabilir miyim? Veteriner kullanabilir siniz dedi, diğer arkadaşım in veteriner i kullanmayın dedi. Ne yapmalıyım. Saygılar.

  Reply

  • ümraniye veteriner

   22 Nisan 2021 at 13:02

   Kullanılır.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Ümraniye Veteriner Kliniği: Petopia®

Şimdi bize ulaşın

Ümraniye veteriner kliniği, Petopia markasıyla kurumsal veterinerlik, petshop, kuaförlük ve pet otel hizmeti sunan veteriner kliniğidir. Ümraniye’de rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz merkezi bir konumda yer almaktadır.


ACİL İLETİŞİM

Acil iletişim 09:00 – 22:30
0545 402 83 85ADRES

Atakent Mahallesi
Alemdağ Caddesi No:376/A
Ümraniye İstanbulümraniye veteriner alt kısım
Takip edin

Sosyal Medya

Petopia® veteriner kliniğini sosyal medyada takip ederek daha yakından tanıyın.Copyright 2019 Petopia® Ümraniye Veteriner Kliniği

ümraniye veteriner logo