Köpeklerde Kanlı İshal (Parvovirus)

kopeklerde-kanli-ishal-parvovirus-1200x800.jpg

Parvovirus yani kanlı ishal köpeklerin bağırsak mukozasını etkilerken sindirim sistemi boyunca yayılır. Bağışıklık için önem arz eden beyaz kan hücrelerine zarar verirler.

kanlı ishal parvovirus ishal

Kanlı ishal köpeklerde sıkça görülen bulaşıcı viral enfeksiyondur. Köpeklerde kanlı ishal daha çok 1.5 aylık ile 6 aylık köpeklerde rastlanır. Kanlı ishal enfeksiyonunun temel belirtileri şiddetli kusma, kanlı veya kansız ishal, kilo kaybı ve iştah azalmasıdır. Parvovirus Nadiren ani kalp yetmezliğine sebep olabilmektedir. Ümraniye veteriner kliniği olarak sizlere kanlı ishalin köpekler üzerindeki semptomları ile birlikte tüm detaylarını anlatacağız.

Kanlı ishal daha çok Rottweiler, Doberman, Pit Bull,  Alman Kurdu ve Labrador Retriever ırklarında görülmektedir. Özellikle Rottweiler ve Doberman ırklarında çok çabuk ilerler.

Aşağıda şu başlıkları göreceksiniz.

 

Kanlı İshal Semptomlar

Görülen en temel semptom hızla artan ishaldir. Bu ishal normal olarak başlar bağırsak mukozasına verilen hasarla kanlı ishale dönüşür. Genellikle ağır koku yaymaktadır. Aynı zamanda yoğun kusma, iştahın düşmesi, durgunluk, ateş ve kilo kaybı semptomlar arasında yer alır. Bazen hipotermi(düşük vücut sıcaklığı) görülebilir.

ÜCRETSİZ VETERİNER RANDEVUSU ALIN (İSTANBUL)

Bağırsak mukozasına verilen hasarla birlikte besin ve su emilimi engellemekte böylece hasta hızla dehidre olmakta ve anemi ortaya çıkabilmektedir.

kanlı ishal parvovirus kusma

Basitçe üç önemli nokta şu şekildedir:

 1. Hafif ve kanlı ishalle başlar.
 2. Ateş, karın ağrısı, kusma ve ağır kokulu ishal görülür.
 3. Halsizlik, iştahsızlık ve sıvı kaybı gözlemlenir.

Bazen benzer semptomlar nedeniyle mide ve bağırsak iltihabı ile karıştırılabilir. Bunun için kan testi yapılabilir.

Kanlı İshal Bulaşma

Parvovirus temas yoluyla kolaylıkla bulaşabilmektedir. Bu temas hastalıklı hayvanla olan temasla geçebileceği gibi hastalıklı hayvana ait kan, dışkı, idrar ve salya yoluyla da bulabilmektedir. Temas sonrası enfeksiyonun ortaya çıkması 3-14 günü bulabilir. Çünkü hastalığın kulukça süresi yaklaşık 10 gün sürmektedir. Dolaylı yoldan yapılan temasta hastalığı bulaştırmaya yeterlidir. Ayakkabınıza yapışmış bir dışkı veya idrardaki virüs ile evcil dostunuza kanlı ishal hastalığını bulaştırabilirsiniz.

Söz konusu virüs bulaştığı yerde 6 ay yaşayabilmektedir. Temas edilen her şey üzerinde örneğin mama kabı, ayakkabı, giysi gibi yerlerde 5-6 ay süreyle yaşayabilmektedir. Hasta hayvan dışkısında ise 1 sene canlı kalabilirler.

Parvovirus Tanı

Tanı içi test kitleri, hemogram genel muayene ve anamnez ile tanı yapılabilir. Özellikle aşısız bir köpek söz konusu ise kusma ve ishal önemli belirtidir.  Hemogram ile lenfopeni, anemi ve dehidrasyon sonuçları görülebilir. Test kitleri kullanılarak evcil hayvanın dışkısı ile parvovirus görülebilir.

Petopia ümraniye veteriner kliniğinde parvovirus için hızlı test kiti kullanmaktayız.

Kanlı İshal Tedavi

Kanlı ishali köpeklerde erkenden farketmek tedavi için çok önemlidir. Parvo virüsünün  büyük şehirlerde sık şekilde karşılaşılmaktadır. Bu yüzden bu konuda bilinçli olmak önemli ve erken teşhis ve tedavi için gereklidir. Erken teşhiste iyileşme oranı % 60-70’e kadar ulaşmaktadır.

kanlı ishal parvovirus iştahsızlık

Köpeklerde kanlı ishal hastalığı viral enfeksiyon olduğu için virüsu ortadan kaldıracak bir ilaç yoktur. Tedavi bağışıklık sistemi virüsü yok etmeye çalışırken vücut direncini artırmaya yönelik olur. Temel izlenen yol kaybedilen sıvıyı takviye etme ve ikincil enfeksiyonlara karşı antibiyotiklerle koruma sağlamaktır. Kanlı ishale yakalanmış köpeklerde kusma ve ishalle sıvı kaybı yaşanır. Serum desteği ile kaybedilen eloktrolit ve proteinleri kazandırmaya çalışılır. Tedavide vitaminler, kan durdurucu ilaçlar, probiyotikler, kusma kesiciler ve mide koruyucular yapılabilir.

Tedavi süreci yaklaşık olarak 2 hafta sürmektedir. 2 hafta boyunca tedaviye ara verilmemelidir.

Parvoviruse sahip köpeklerde ölüm oranı %70 civarında iken yavru köpeklerde bu oran daha fazladır. Parvovirusun ölüme sebep olan durumlar ise dehidrasyon, ikincil enfeksiyonlar, kanda fazlalaşan toksinler ve mukozal kanamalardır.

Kanlı ishal hastalığında köpeklerinizi güvenle ümraniye veteriner kliniği Petopia’ya teslim edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ VETERİNER RANDEVUSU ALIN (İSTANBUL)

Kanlı İshal Korunma

Hastalığa önleyici olarak aşılar kullanılmakta ve aşılar bu korumayı büyük oranda başarmaktadır. Aşıların zamanında ve düzenli olarak yapılması en önemli unsurdur. Yavruluktan itibaren aşıların düzenli olarak yapılması şarttır. Doğum yapması düşünülen anne adayının hamilelik öncesinde karma aşısının yapılması önemlidir.

Anne sütünden yeni kesilmiş yavru köpekler sonraki 2 hafta boyunca parvoviruse karşı koruma sağlamaktadır. 2 aylığı geçen yavrularda 21 gün arayla karma aşısı büyük oranda koruma sağlar.

kanlı ishal parvovirus bitkinlik

Aşıları tamamlanmamış bir köpeğin dış ortamda gezdirilmesi başka hayvanlar ile temas etmesi çok tehlikelidir. Sahiplerinin de mutlak olarak aşısız hayvanlarla temas etmemesi gerekir. Bu temasta virüsleri evinize taşıyabilir ve köpeğinize bulaştırabilirsiniz. Özellikle ayakkabılarınıza evcil dostlarımızı temas ettirmemeliyiz.

Eğer yavru köpek sahiplenilecekse mutlaka en az 3 aylık ve annesi ile kendisinin aşıları yapılmış bir yavru köpek alınmalıdır.

Temizlik

Tedavi görmüş ve hastalığı atlamış köpekler 10 gün boyunca bu virüsü dışkıyla atmaya devam etmektedir. Bu 10 günlük süreçte temizliğe dikkat edilmelidir. Bu virüse karşı en etkili temizlik ürünü çamaşır suyudur. Fakat bu virüsün çamaşır suyuna da güçlü bir direnci mevcuttur. Çamaşır suyu 20 dakika bekletilmeli hemen durulanmamalıdır. Bu yüzden olabildiğince dikkat etmek gerekir.

Parvovirus Hastalık Sonrası

Hastalık sonrası iki ay boyunca virüsü taşımaya devam edecektir. Bu yüzden başka köpeklerle bulaştırmamak için izole etmek gerekir. Hastalığı atlatan köpekler kanlı ishal hastalığına karşı bağışıklık kazanmış olur. Fakat yine de bu hastalığa yakalanma riski mevcuttur.

Kanlı İshal Tedavi Ücreti

Kanlı ishal tedavi ücreti hastanın hangi aşamada olduğu ile ilgilidir. Öncelikle muayene edilmelidir. Bilgi için Ümraniye veteriner kliniğimizi arayabilirsiniz.

Kanlı İshal(Parvovirus) İnsana Bulaşır mı?

Parvovirus sadece köpeklerde görülen bir virüstür. İnsanlara bulaşmamaktadır.

ÜCRETSİZ VETERİNER RANDEVUSU ALIN (İSTANBUL)

Sorularınızı Sorun

Aşağıdaki yorum formundan aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz. Tüm soruları yanıtlayacağız.


32 comments

 • Ayşe Çalışkan

  28 Aralık 2019 at 18:52

  Merhabalar 11 aylık civarında bı sokak kedisi bakıyorum iç parazit asi fiyatı ve coniverm tablet fiyatları nedir ilginize şimdiden teşekkürler

  Reply

  • ümraniye veteriner

   28 Aralık 2019 at 18:56

   Merhabalar 2019 iç dış parazit uygulaması ücreti 95 TL’dir.

   Reply

 • Münevver Can

  4 Mayıs 2020 at 13:53

  Merhaba. İki tane sokak köpeği ne bakıyorum. 3 aylıklar. Biri hastalandı.belirtiler kanlı ishali gösteriyor. Bu aşamada hasta olana ve olmayana aşı yapılır mı?hasta olmayana aşı yaparsam kuluçka dönemiyse kötü mü olur

  Reply

  • ümraniye veteriner

   4 Mayıs 2020 at 13:58

   Merhabalar bu dönemde aşı yapılmaz. Hemen tedaviye başlanmalıdır.

   Reply

   • Beliz Yücel

    2 Ocak 2021 at 17:56

    Merhaba benim köpepim parvovirüs pozitif çıktı. 2.5 aylık bir köpek 1400 gram. Kendisi tedavinin 3. günündeyiz siyah su gibi kaka geliyor. Her gün serum takılıyor sabah akşam ilaç veriyoruz fakat asla mama yemiyor. Sizce mama yemedi gerekir mi? Ve her gün çok büyük miktarda para veriyoruz sizce doğru tedavi yapılıyor mu? Ne yapmamız lazım? Bu arada köpeği İstanbuldan aldık Yani kesin bir şekilde istanbuldan kaptı.

    Reply

    • ümraniye veteriner

     3 Ocak 2021 at 15:59

     Merhabalar, tedavi süreci hakkında bilgimiz olmadığı için konu hakkında yorum yapmamız doğru olmaz.

     Reply

  • Buket

   18 Ağustos 2020 at 18:36

   Merhabalar 2 aylık bir rotum var kanlı ishale yakalandı 3 gündür tedavi görüyor serumlar antibiyotikler falan ben evde ne vermem gerekiyor nelere dikkat edip ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevirim.

   Reply

   • ümraniye veteriner

    22 Ağustos 2020 at 14:27

    Merhaba Buket Hanım, veteriner hekiminizin tedavi protokolü dışına çıkmayın. Gerekli tavsiyeleri tedaviyi sürdüren hekimden almalısınız.

    Reply

 • Halit

  21 Kasım 2020 at 14:54

  Alman kurdu sahibiyim iki doz karma aşı lari tamam lan di sorum şu gençlik hastalığına yakalanma riski varmı

  Reply

  • ümraniye veteriner

   26 Kasım 2020 at 10:54

   Merhaba Halit Bey,
   Düşük oranla hastalığa yakalanma riski vardır. Yıllık tekrarları yaptırmayı unutmayın.

   Reply

 • Ural

  7 Şubat 2021 at 14:10

  Köpeğinin kanlı ishal oldu tedavi ücreti nedir

  Reply

  • ümraniye veteriner

   7 Şubat 2021 at 15:49

   Tedavi ücreti tedavi süresine göre değişiklik gösterdiği için kesin bir ücret söyleyemeyiz. Tedavi süresi ise hastalığın evresine göre değişmektedir.

   Reply

 • Özge

  23 Şubat 2021 at 14:49

  Merhaba köpeğimi bugün kanlı ishalden kaybettik. Kendilerimiz de var ve birlikte vakit geçiriyorlardı. Bu virüs kedilere de bulaşır mı

  Reply

  • ümraniye veteriner

   12 Mart 2021 at 14:01

   Merhabalar etkenleri aynı olduğu için geçme ihtimali vardır.

   Reply

 • Hüsnü can

  10 Mart 2021 at 15:03

  Merhabalar köpeğim 4gundur kanlı ishal 4gundur veterinerde serum desteği alıyoruz fakat maddiyattan dolayı artık goturemeyecegim ölümünü beklemektense evde tedavi etmek istiyorum serumu günde kaç sefer vermeliyim yardımcı olur musunuz ?

  Reply

  • ümraniye veteriner

   12 Mart 2021 at 14:03

   Merhabalar, telefonla arayıp bu konuda bilgi alabilirsiniz. 0545 402 83 85

   Reply

   • Emel Güneş

    4 Nisan 2021 at 16:27

    Merhaba 2 aylık köpeğim var ishali yoktu fakat kusma nedeniyle veterinere götürdüm ve bu virüs çıktı daha sahipleneli 4 gün oldu ve 3.gün hastalandı dün ve bugün serum tedavisi gördü dün serumuna kusma önleyici ishal kesici iştah artıcı sıkıldı bugünde gerekli ilaçları evde kendim yapmam gereken bir şey var mı 2 gün hiçbir şey yememesi gerekmiş 3. Gün mama yedirmeye çalışacakmışız fakat köpeğimin gözleri açık hareketleri falan normal gibi sadece durgunluğu var yardımcı olabilir misiniz ne yapabilirim ne yapsam ona daha iyi gelir?

    Reply

    • ümraniye veteriner

     22 Nisan 2021 at 12:28

     Merhabalar Emel Hanım, tedaviyi yürüten hekim arkadaşımızın dediklerinin dışına çıkmamanızda fayda var. Biz hastalığın seviyesini ve durumunu bilmiyoruz. Geçmiş olsun, umarız en kısa sürede atlatır.

     Reply

 • Nehir

  19 Mart 2021 at 19:40

  2 aylık Cocker cinsi yavru köpeğim yakalandı kusmuyor ve ishalinde kan yokken direk endişelenip veterinere götürdük kurtulma şansımız ne kadar

  Reply

  • ümraniye veteriner

   24 Mart 2021 at 18:11

   Geçmiş olsun. Bu hastalıkta ölüm riski çok yüksektir. Fakat erken tanı hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir.

   Reply

 • Deniz

  24 Mart 2021 at 22:55

  Merhaba 5,5 aylık bir akitam var tüm aşılarımız bitmiş olmasına rağmen bugün parvo testimiz pozitif çıktı. Hiç bir belirti göstermemişti bir anda kusma sonucu veterinere gittik test pozitif hemen sorumlu iğneli tedaviye başladık veterinerimiz elleriyle mama yedirdi mamayı kusmadı 5 saattir sadece kaka yaptı ishaldi fakat kan yoktu.veteriner erken teşhis ettik ve aşılarımız var atlatacağız diyor size Sorum şu aşılarımız yapılmıştı( karmalar )biz yine de yakalandık bu hastalığı atlatır mıyız?

  Reply

  • ümraniye veteriner

   25 Mart 2021 at 11:15

   Merhabalar, geçmiş olsun. Aşıları olan köpekler aşıları olmayanlara göre parvovirusu atlatmaları daha yüksek orandadır. Erken teşhis viral hastalıklarda çok önemlidir. Bu açıdan şanslısınız. Umarım yavrumuz kısa zamanda atlatır.

   Reply

 • Hamza

  17 Nisan 2021 at 13:35

  Kanlı ishali yenen bir yavru köpekte hasar kalır mı?

  Reply

  • ümraniye veteriner

   22 Nisan 2021 at 13:03

   Çok düşük oranda kalır. Kanlı ishali atlatan köpek kanlı ishale karşı en az 2 yıl bağışıktır.

   Reply

 • Asmin

  7 Mayıs 2021 at 15:15

  Merhaba köpepim kanlı ishal ve 7. Günü zorla yemek veriyorum kusmuyor ama halsiz ve tuvaketi hala kanlı bi iyileşme olması için neler olmalı ve kakası ne kadar sürede düzelmeli?

  Reply

  • ümraniye veteriner

   11 Mayıs 2021 at 16:32

   Süre olarak kesin bir şey söyleyemeyiz. Bazı köpeklerde 2 günde düzelirken bazılarında 15 gün sürebilir. Beslenme ile birlikte mutlaka klinikte tedavi görmelidir.

   Reply

 • Doruk Tarhun

  22 Aralık 2021 at 15:04

  Merhabalar 20 aylık bir golden’ım var misafir gitmeyi planladığımız evde 2.5 aylık kanlı ishal olan ve 14 gündür antibiyotik tedavisi gören bir Labrador var. İki köpeğin bir araya gelmesi bu Hastalık durumunda hem benim köpeğim hemde yavru için bir risk teşkil eder mi ?

  Reply

  • ümraniye veteriner

   6 Ocak 2022 at 18:01

   Evet risklidir. Bir araya gelmemesi gerekiyor.

   Reply

 • Şeyda

  22 Mart 2022 at 16:41

  Sokaktan sahiplendiğimiz köpeğimiz parvovirüste 8. Gününü yaşıyor. Ona verebileceğimiz vitaminler, ilaçlar ya da beslenmesinde dikkat etmemiz gereken şeyler nedir?

  Reply

 • sevda

  22 Mart 2022 at 16:49

  merhabalar 4 aylık cocker cinsi köpeğim dün kusma ishal vardı ve hiç mama yemedi ve halsiz hep yatıyordu aşılarını zamanında yaptırıyorum bugün vet hekimimize götürdüm serum takviyesi ve antibiyotik tedavisi başladı yatış yapıldı %30 kurtulma şansı var dediler ve çok endişeliyim :(( yavru köpeklerde kurtulma şansı yokmudur acaba

  Reply

 • Bahar Abalı

  1 Nisan 2022 at 23:49

  Merhabalar kopegim 4 .duncu ayinda sih-tzu cins disi 3 karma 1 kuduz asimiz mevcut kuduz asimizi 4 gun once yaptirdik ve asi sonrasi kopegim parvo oldu suan serum tedavisi goruyoruz ilk iiki gun birsey yoktu ama son 2 gundur kusuyor ve cok halsiz kakada birsey yok duzelecekmidir 🙁

  Reply

  • ümraniye veteriner

   3 Nisan 2022 at 14:48

   Merhabalar aşılarının olması iyileşmesi açısından umut vericidir. Ayrıca dışkının normal seyirde olması da önemlidir. Umarız hızlıca iyileşir.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Ümraniye Veteriner Kliniği: Petopia®

Şimdi bize ulaşın

Ümraniye veteriner kliniği, Petopia markasıyla kurumsal veterinerlik, petshop, kuaförlük ve pet otel hizmeti sunan veteriner kliniğidir. Ümraniye’de rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz merkezi bir konumda yer almaktadır.


ACİL İLETİŞİM

Acil iletişim 09:00 – 22:30
0545 402 83 85ADRES

Atakent Mahallesi
Alemdağ Caddesi No:376/A
Ümraniye İstanbulümraniye veteriner alt kısım
Takip edin

Sosyal Medya

Petopia® veteriner kliniğini sosyal medyada takip ederek daha yakından tanıyın.Copyright 2019 Petopia® Ümraniye Veteriner Kliniği

ümraniye veteriner logo