Distemper: Köpek Gençlik Hastalığı

distemper-1200x800.jpg

Ümraniye veteriner kliniği Petopia olarak köpek hastalıkları arasında yaygın olan hastalıklardan biri olan distemper konusunu ele aldık. Köpeklerde gençlik hastalığı ölümle sonuçlanma olasılığı yüksek bir hastalıktır. Hastalık etkeni Canine Distemper virüsüdür. Virüs hücrelere yerleşir ve yayılır. Sindirim sistemi, solunum sistemi, sinir sistemlerini etkileyen bir hastalıktır. Köpeklerde gençlik hastalığı genellikle 3-12 aylık köpeklerde görülmektedir. Fakat daha yaşlı köpeklerde de görülen bir hastalıktır. Petopia veteriner kliniğimizde de yaşlı köpeklerde bu hastalığı görmekteyiz.

Köpek Distemper (Gençlik Hastalığı) Hastalığı Belirtileri

Hastalığın inkübasyon süresi 1-6 hafta arasındadır. 1-6 hafta arasında hastalığın semptomları ortaya çıkmaya başlamaktadır. Distemper hastalığı 5 formda görülmektedir. Göz, solunum, sinirim, deri ve sinirsel formları bulunmaktadır.

ÜCRETSİZ VETERİNER RANDEVUSU ALIN (İSTANBUL)

Çoğu zaman solunum formu ile başlarken yüksek ateş, gözde kızarıklık ve akıntı, burunda akıntı ve çatlamalar, ve öksürme ve pnömeniye şeklinde ilerler. Göz ve burun akıntıları başlangıçta temiz görünür daha sonra iltihaplı akıntıya döner. Öksürükler ise zamanla şiddetlenir. Akciğer dinlenildiğinde hırıltılı duyulabilir.

Göz formu ortaya çıktığında ışıktan rahatsızlık duyma görülebilir. Sindirim sistemi formunda ise kusma, ishal, kanlı ishal, vücutta su kaybı ve kilo kaybı olarak görülmektedir. Deri formuna baktığımızda kepeklenme olmaktadır. Pati yastıklarında çatlama ve nekrozlaşma oluşur.

Distemper hastalığında öldürücü olan ise sinir sistemine virüsün bulaşmasıyla olmaktadır. Bacak ve yüz kaslarında kordinasyon bozukluğu ve tikler görülür. Kısmı felçler ile körlük belirtileri arasında yer alır.

Köpek Distemper (Gençlik Hastalığı) Hastalığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Köpek gençlik hastalığı belirtilerin tamamı görülebileceği gibi bir sadece bir kaç belirti görülebilir. Hastalık belirtileri diğer bazı hastalıklara benzer olduğu için ilk etapta teşhisi zor olmaktadır.

Hastalık etkeni çeşitli yollarla aranabilir. Qick testler ve Florasan Antikor testleriyle teşhis yapılabilir. Ümraniye veteriner kliniğimizde testleri kullanmaktayız. Hastalığın tüm evrelerinde pozitif sonuçlar görünmeyebilir. Bu yüzden klinik semptomları bu yönde görülmelidir. Aynı zamanda şu analizler yapmak faydalı olur.

  • Hemogram kan analizi
  • Biyokimyasal kan analizi
  • Röntgen
  • Tomoğrafi
  • Emar

Genellikle testler ile hastalığın teşhisi yapılabilmektedir. Fakat %100 güvenilir değildir. Bu yüzden yukarda saydığımız tahlilerin yapılması gerekebilir.

Köpeklerde Distemper (Gençlik Hastalığı) Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ciddi köpek hastalıklarından biri olan Distemper hastalığının direk tedavisi yoktur. Distemper hastalığında semptomatik tedavi uygulanmaktadır. Semptomlara yönelik tedavi uygulanırken immün sistemi güçlendirecek ilaçlar ile tedavi desteklenir. Tedavi süresi 10-20 gün arası sürebilmektedir. ümraniye veteriner kliniğimizde genellikle bu süreci geçmemektedir.

Gençlik hastalığı yüksek oranda ölümcül bir hastalık olmasının yanında erken teşhis ile olumlu sonuçlar alınabilir. Tedavi sonrası kalıcı lezyonlar görülebilir.

Köpeklerde Distemper (Gençlik Hastalığı) Hastalığı Bulaşıcılığı

Bulaşıcı köpek hastalıklarından biri olan gençlik hastalığı semptomları ortaya çıktıktan 5 gün öncesinden itibaren bulaşıcı olur. Hasta iyileştikten sonra 4 ay boyunca da hastalığı saçmaya devam eder. Hastalık direk ve indirek temas ile bulaşmaktadır. Hastalık solunum, burun akıntısı, göz akıntısı, kusma, dışkı ve idrar ile bulaşabilir. Hasta ile  temas en yaygın bulaşma biçimidir. Hapşırık ve öksürük ile de bulaşmaktadır.Hasta köpeğe ait tüm eşyalar hastalığa neden olacağı için dezenfekte edilmeli başka hayvanlar ile temas etmemelidir.

ÜCRETSİZ VETERİNER RANDEVUSU ALIN (İSTANBUL)

Distemper virüsü parvovirus gibi uzun süre yaşamamaktadır. Oda sıcaklığı bir kaç saat içerisinde ölmektedirler. Soğuk hava koşullarında daha uzun yaşadığı için kış aylarında daha sık rastlanan bir hastalıktır.

Köpek Gençlik Hastalığı Aşısı

Köpeklerimizi gençlik hastalığından korumak için en iyi yöntem aşıdır. Karma aşı ile birlikte gençlik hastalığına karşı antikor oluşturulur. Bu aşı yavru köpeklerde 2 doz 15-21 gün arayla yapılmakla birlikte daha sonra yıllık tekrarı yapılır. Petopia’da 15 gün arayla karma aşılar 2 doz halinde yapılmaktadır. Köpek gençlik hastalığı aşısı için köpek aşıları konumuzdan örnek bir aşı takvimini inceleyebilir ve ücretleri görebilirsiniz.

Gençlik hastalığına yakalanmış bir köpeğin aşılanması mümkün değildir. Bu yüzden hastalığa yakalanmadan önlem almak ve aşıları tamamlamak çok önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeklerde Gençlik Hastalığı İyileşir mi?

Distemper hastalığına yönelik kesin bir tedavi yoktur. Ölüm oranı yüksek bir hastalık olmasının yanında iyileşme söz konusudur. Fakat tedavi gören köpeklerde kalıcı lezyonlar görülebilmektedir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Neden Olur?

Distemper hastalığı köpek hastalıkları arasında viral bir hastalıktır. Hastalık etkeni Canine Distemper virüsüdür. Direkt ve endirekt olarak bulaşabilmektedir. Hastalığın temel nedeni aşıların yapılmamasıdır.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı (Distemper) İnsanlara Bulaşır mı?

Bu hastalık köpek familyasına ait bir hastalıktır. İnsanlara bulaştığı konusunda herhangi bir bilgi mevcut değildir.

Köpek Gençlik Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Köpek aşıları takvimi makalemizi okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda köpeklerde kanlı ishal hastalığı konusunda makale yazdık. Bu makalemizi de mutlaka okumanızı öneriyoruz.

ÜCRETSİZ VETERİNER RANDEVUSU ALIN (İSTANBUL)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Ümraniye Veteriner Kliniği: Petopia®

Şimdi bize ulaşın

Ümraniye veteriner kliniği, Petopia markasıyla kurumsal veterinerlik, petshop, kuaförlük ve pet otel hizmeti sunan veteriner kliniğidir. Ümraniye’de rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz merkezi bir konumda yer almaktadır.


ACİL İLETİŞİM

Acil iletişim 09:00 – 22:30
0545 402 83 85ADRES

Atakent Mahallesi
Alemdağ Caddesi No:376/A
Ümraniye İstanbulümraniye veteriner alt kısım
Takip edin

Sosyal Medya

Petopia® veteriner kliniğini sosyal medyada takip ederek daha yakından tanıyın.Copyright 2019 Petopia® Ümraniye Veteriner Kliniği

ümraniye veteriner logo